Kumlamarken
- Datum
- Tid
- till
K som i roliga aktiviteter, härliga evenemang, gemenskap och värme. Men också K som i Kumla - oväntat familjärt!
Vad härligt! Tänk på att evenemanget ska vara av allmän karaktär, öppet för alla och ske i Kumla kommun. Vi förbehåller oss rätten att besluta om evenemanget kommer att publiceras på sidan eller inte. Ditt evenemang publiceras inom 2-5 arbetsdagar och är helt kostnadsfritt förstås!
I denna anmälan kan du även skicka in intresse om att annonsera på vår digitala infartsskylt som sitter vid norra infarten till Kumla.
Kostnaden för att annonsera på skylten gäller från 1 februari 2026 och är:
Tack för att du är med och bidrar till ett mer attraktivt Kumla!
Kumla kommun dokumenterar och informerar om våra evenemang, aktiviteter och arrangemang för att visa kommunens verksamhet, marknadsföra kommunen som besöksmål samt informera invånare och andra intressenter om vad som händer i kommunen.
Detta kan innebära att fotografier och filmer från evenemang publiceras i kommunens kanaler under och efter att arrangemanget har genomförts.
Vi kan behandla följande personuppgifter:
Om du blir intervjuad kommer vi alltid att informera dig om hur uppgifterna kommer att användas.
Personuppgifterna kan publiceras i:
Behandlingen grundar sig på att personuppgifterna är nödvändiga för att utföra en uppgift av allmänt intresse enligt dataskyddsförordningen (GDPR) och kommunens uppdrag att informera om och kommunicera sin verksamhet samt marknadsföra kommunen.
Samtycke används ibland som laglig grund. Samtycke används när det gäller närbilder på yngre barn och personer med synliga funktionsnedsättningar eller sjukdomar.
Personuppgifter som publiceras på webbplatser eller i sociala medier kan ses av allmänheten. När uppgifter publiceras på sociala medieplattformar behandlas de även av respektive plattformsleverantör enligt deras egna villkor och integritetspolicyer.
Om personuppgifter publiceras på sociala medier som Facebook eller Instagram kan uppgifterna komma att behandlas utanför EU/EES av plattformarnas leverantörer. Sådan behandling sker enligt de skyddsåtgärder som respektive leverantör tillämpar för internationella överföringar av personuppgifter.
Personuppgifterna sparas så länge de behövs för informations- och kommunikationsändamålet enligt kommunens informationshanteringsplaner. Därefter gallras uppgifterna eller bevaras i enlighet med gällande regler för arkivering.
Visar 39 av 39 kalenderhändelser.