Öppen bokcirkel i Sannahed

För alla som gillar att läsa och diskutera. Boken som vi diskuterar vid detta andra tillfälle av vår nystartade öppna bokcirkel är: “Pojken på utsidan” av Jeanine Cummins.
Varje bokcirkelträff är fristående – du väljer själv om du vill delta beroende på om boken känns intressant, och anmäler dig för en gång i taget. Vi kommer läsa böcker för vuxna på svenska, och som finns som både tryckt bok och ljudbok. Vi begränsar oss inte till någon speciell genre, men grundtanken är att välja böcker som kan passa många.
Du ska ha läst (eller lyssnat på) boken tills dess att vi ses. Träffen är cirka 1,5 timme. Vi bjuder på kaffe/te och någon liten kaka till.
Vi planerar att ha en bokcirkelträff varje kvartal. De som har förslag på nästa bok för cirkeln presenterar det på träffen och vi röstar fram vilken bok vi läser härnäst.
Varmt välkommen!
- Datum
- Tid
- till
- Plats
- Officersmässen i Sannahed
- Adress
- Kungsleden, Kumla
- Kostnad
- Gratis
- Ålder
- Passar alla som gillar att läsa böcker på svenska (för vuxna)
- Anmälan
- Du anmäler dig genom att klicka "kommer" på facebookeventet eller maila senast två dagar innan träffen till fb.me/e/78QyPl3n8, sannahedsaktivitetsforening@gmail.com
- Tillgänglighet på
evenemanget - Du som är rullstolsburen kan ta dig fram överallt på anläggningen och det finns handikapptoalett.
- Övrigt
- Det finns inga krav på att du är medlem i vår förening, men vi blir givetvis glada om du vill stötta oss (medlemskap kan lösas på plats).
- Arrangör
- Sannaheds aktivitetsförening
- Telefon
- 070-681 60 99
- E-post
- sannahedsaktivitetsforening@gmail.com
- Webbplats
- www.facebook.com/groups/317325285832135/
